O Nas

Dom

  1. Bhakti Shala to dom praktyki rozumianej holistycznie jako przestrzeń samopoznania i odkrywania siebie poprzez nasze metody pracy. Nasz ‚dom’ dalej nazywamy Szkołą.
  2. Szkoła powstała z misją szerzenia Jogi i Tantry w sposób autentyczny jako technik wykraczających poza zjawiska cielesne. Wierzymy, że praktyka rozpoczyna się tam, gdzie poszerzona zostaje świadomość – ciała, umysłu, emocji czy ducha.
  3. Szkoła to niedogmatyczna przestrzeń rozwoju, otwarta dla każdego – niezależnie od wyznania, tradycji, płci, orientacji. Atmosferę miejsca tworzą nauczyciele, uczniowie i pracownicy biurowi, którzy tworzą zbiorowość (sangha).
  4. Osoby zdrowe mogą uczęszczać na zajęcia regularne oraz kursy, osoby ze specjalnymi potrzebami zdrowotnymi mogą uczęszczać na praktyki specjalistyczne (relaksacyjne, medytacyjne i terapeutyczne) przy wcześniejszej konsultacji z rezydentem.
1. Nasza praca wykracza poza granice ciała, będąc poszerzeniem świadomości musi dotyczyć całego człowieka – ciała, umysłu i wnętrza. Przez praktykę rozumiemy narzędzia i techniki prowadzące do naturalnego dla człowieka stanu pełni zdrowia i równowagi. Należy więc uściślić na samym początku, że uczeń posiada wrodzoną mądrość, uważność i obecność, a zadaniem nauczyciela jest bycie facylitatorem – czyli osobą, która zapewnia atmosferę i metody sprzyjające dotarciu do swojego wnętrza.
2. Na pełną praktykę składają się pozycje ciała (asana), techniki oddechowe (pranayama), pozycje dłoni (mudra), punkty skupienia wzroku (drishti), zamki w ciele (bandhas). Pozycje te, działając na poziomie ciała i umysłu, wpływają na poprawę jakości życia.
3. Celem powyższych technik jest przygotowanie człowieka do praktyk relaksacyjnych, internalizacji zmysłów (pratyahara), koncentracji i uważności (dharana) i medytacyjnych (dhyana).
4. Praktyka zawiera również elementy nauczania moralności i etyki w świetle praktyki jogi (yama, niyama), których celem jest uproszczenie życia poprzez zrozumienie i przyswojenie tychże zasad:
yama – uniwersalne zasady wewnętrznej spójności: niekrzywdzenie (ahimsa), prawda (satya), niekradnięcie (asteya), powściągliwość (brahmacarya), brak chciwości (aparigraha)
niyama – wewnętrzna dyscyplina i samoobserwacja: czystość (śauca), zadowolenie (santosha), głęboka wewnętrzna praca (tapas), zgłębianie wiedzy (svadhyaya), oddanie (iśvara pranidhana)

W swojej obecnej formie Bhakti Shala istnieje jako przestrzeń od 1. stycznia 2018 roku, projekt ‚domu’ powstał natomiast już w 2010 roku. Przechodząc przez cykl przeistoczeń, goszcząc w różnych miastach na świecie w formie regularnej, warsztatowej czasem jako edukacja nauczycieli jogi zatrzymaliśmy się w Gdańsku.
Dom został wyremontowany i urządzony przez uczniów, co ukazuje siłę sanghi (społeczności) i współodpowiedzialność za tworzenie przestrzeni bezpiecznego rozwoju i poszerzenia świadomości.

Nie zaprzedam Prawdy za żadne pieniądze.

Człowiek nie jest ciałem, lecz ciało jest częścią człowieka,

Praktyka nie jest asaną, asana jest kroplą w morzu praktyki.

Jestem pełnią i obecnością.

Otwieram się na wiatr zmian, płynący z poznania,
nieskończony potencjał mojego istnienia,
Bo jestem Tym, Kim Jestem

– obejmuję siebie i w pełni przyjmuję.

Biorę Ciebie, Życie, z wszystkimi doświadczeniami,
Z mocą i niemocą,
w zdrowiu i w chorobie,
w szczęściu i nieszczęściu,
na dobre i na złe.

Ślubuję sobie wierność, że nie opuszczę siebie aż do śmierci.

Hari Om Tat Sat – taka jest prawda.

Kadra

Paweł Kwaśniewski
Nauczyciel Rezydent

Paweł Kwaśniewski

Jest jak jest. Praktyka jest procesem transformującym całe życie. Słowa bez wcielenia ich w życie są jałowe i bezużyteczne. Wszyscy są mile widziani w szkole - to moja sankalpa, wewnętrzna modlitwa.

Grzegorz Duda
Gospodarz

Grzegorz Duda

(...) zrozumiałem, że to czego poszukuje jest w moim wnętrzu. Poczułem, że joga to nie tylko ciało – to medytacja, świadomość, koncentracja, spokój, a przede wszystkim brak dążenia. To bycie tu i teraz i wszystko jest dobrze jak jest.

Ewelina Niska
Nauczyciel - w trakcie specjalizacji

Ewelina Niska

Nauczyciel w trakcie specjalizacji, instruktorka Aerial Yoga. Architekt i Malarka.

Junior z domu Ben
Pies Obronny

Junior z domu Ben

Nic się przede mną nie ukryje. Nie przesadzaj z głaskaniem, bo przede wszystkim to ja tu pracuję i pilnuję porządku!

led. med. Ewa Kwaśniewska
Nauczyciel Gościnny

led. med. Ewa Kwaśniewska

Pacjent nie ma jeszcze świadomości jak bardzo jego zdrowie zależy od NIEGO SAMEGO.

Wiesław Kwaśniewski
Nauczyciel Gościnny

Wiesław Kwaśniewski

Czas pokazał, że nie można walczyć z przeznaczeniem.

Iwona Wiertel
Nauczyciel - Asystent

Iwona Wiertel

W pracy zawodowej najważniejsza jest dla mnie profilaktyka chorób kobiecych i edukacja kobiet w ciąży. Zależy…

dr Uma Dinsmore-Tuli
Nauczyciel Gościnny

dr Uma Dinsmore-Tuli

Pisarka, wizjonerka, radykalna jogini oraz eko-feministyczna aktywistka. Międzynarodowa trenerka nauczycieli jogi.

Mateusz Deker
Nauczyciel Gościnny

Mateusz Deker

Pedagog Gościnny - KPJAYI Authorized level 2

[/vc_column] [/vc_column]

Zaufali nam

Tatiana Urquizo

Tatiana Urquizo
międzynarodowa nauczycielka tantry i jogi/ Los Angeles


Miałam przyjemność uczestniczyć w Pawła doskonałym kursie nauczycielskim w Rzymie. Podziwiam jego zwinność, umiejętności i pełną współczucia zdolność uczenia. Jego ciało rozumie i wyraża ruch, podczas gdy jego wypowiedzi pomagają innym doświadczyć piękna ciała z głębszą świadomością.

Nadine Woo

Nadine Woo
kierownik Studio/ Yoga Aventino

Poznałam Pawła kilka lat temu na zaawansowanym kursie nauczycielskim w Niemczech. Jest niesamowicie uzdolnionym nauczycielem - nie daj się zwieźć pozorom wieku. Nie tylko posiada on rozległą i dogłębną wiedzę jogową na temat terapii, filozofii czy pracy subtelnej, lecz także jest jednym z najdoskonalszych nauczycieli Aerial Yoga w Europie. Te fakty spowodowały, że prowadził w moim studio dwa Kursy Nauczycielskie pozostawiając wykształconych nauczycieli, którzy pragną coraz więcej jego wiedzy. Nie mogę się doczekać kiedy wróci do Yoga Aventino w Rzymie.

Spring Groove

Spring Groove
Delivering Musical Medicine

Poznałam Pawła w Berlinie na Kirtan Flight School, który współprowadziłam. To co utkwiło mi w pamięci to jego dziki entuzjazm, które są piękne i zaraźliwe!

Ewa Napolska

Ewa Napolska
Nauczycielka Jogi


Pierwszy tak profesjonalny nauczyciel, który pokazał mi prawdziwe piękno jogi w wymiarze duchowym i fizycznym. Jest wielką inspiracją dla uczestników praktyk. Dzięki Pawłowi pokochałam jogę bez reszty – jego joga stała się moją jogą. Z pełną odpowiedzialnością mówię, że to Mój Nauczyciel, dzięki któremu pokonałam własne lęki, rozwinęłam skrzydła i spełniam swoje pasje.

Beata Gnacińska

Beata Gnacińska


Pierwsze przypadkowe spotkanie na macie z Pawłem i wiedziałam, że joga zagości w moim życiu na dłużej. Do domu wróciłam pełna energii, uśmiechu na twarzy i głodna następnych zajęć. W moim przypadku stał się wspaniałym nauczycielem a jednocześnie lekarzem duszy. Urodził się po to aby uczyć i jest w tym najlepszy. Mogłabym wiele jeszcze napisać o jego zaletach i wpływie na moją osobę... ale to tylko słowa. Spotkaj się z nim na macie i poznaj osobiście. Ja mam to szczęście. Z ufnością i miłością polecam.

Monika Nachaj

Monika Nachaj
Monacha Joga


Pierwsze co poczułam po warsztacie to wszechogarniający spokój i poczucie spełnienia. Fantastycznie poprowadzony warsztat pod względem merytorycznym. Jestem pod wrażeniem umiejętności opisania i wyjaśnienia ustawienia w poszczególnych asanach. Rzadko kiedy jestem aż tak zadowolona z warsztatu!

Ewa Barańska

Ewa Barańska
Lubińskie Centrum Jogi


Już po pierwszym warsztacie zdobył serca uczestników zajęć swoją bezpośredniością, uwagą i pełnym miłości oddaniem uczniom. Jako nauczycielu i mentorze mam o nim jak najlepsze zdanie. Jego osobiste, otwarte podejście do jogi, przemyślane w zakresie merytorycznym, anatomicznym i biomechanicznym postępowanie metodyczne wprowadza świeżość w skostniały system polskiej jogi.

Eloisa Fernández Iskandar

Eloisa Fernández Iskandar
autoryzowana nauczycielka Ashtanha Yoga


Wierzę, że nauczyciel ma obowiązek otwierać przed uczniami ścieżkę, która prowadzi ponad praktykę asan - on robi to na każdych zajęciach. Masz możliwość dotknięcia tego, czym joga na prawdę jest. W swoim nauczaniu ujmuje również wiedzę na temat ludzkiego ciała i potrafi ją przekazać. Jego zachwycający głos i piękny śpiew domyka każdą wartościową praktykę.  

Teresa Skowiera

Teresa Skowiera
Nauczyciel Jogi i Medytacji z Mantrą


Odpowiedni nauczyciel na odpowiednim miejscu, pełen ciepła, wewnętrznego zaangażowania. Ma balsamiczny głos, a ja jestem zachwycona sposobem przekazywania wiedzy.

Angelika Gorgoń

Angelika Gorgoń
Powerhouse Pilates Studio


To on sprawił, ze przestałam traktować jogę jako trening fizyczny, a doceniłam i otworzyłam się na jej mentalny aspekt, który koi i równoważy. Na jego zajęciach czuję się zaopiekowana i bezpieczna dlatego, że jako nauczyciel przywiązuje ogromną uwagę do prawidłowego pod względem anatomicznym i biomechanicznym wykonywania asan. Paweł to niezwykle zdolny nauczyciel, który jest mądrym uczniem, ma ogromne serce otwarte dla wszystkich.