O Nas

Dom

  1. Bhakti Shala to dom praktyki rozumianej holistycznie jako przestrzeń samopoznania i odkrywania siebie poprzez nasze metody pracy. Nasz ‚dom’ dalej nazywamy Szkołą.
  2. Szkoła powstała z misją szerzenia Jogi i Tantry w sposób autentyczny jako technik wykraczających poza zjawiska cielesne. Wierzymy, że praktyka rozpoczyna się tam, gdzie poszerzona zostaje świadomość – ciała, umysłu, emocji czy ducha.
  3. Szkoła to niedogmatyczna przestrzeń rozwoju, otwarta dla każdego – niezależnie od wyznania, tradycji, płci, orientacji. Atmosferę miejsca tworzą nauczyciele, uczniowie i pracownicy biurowi, którzy tworzą zbiorowość (sangha).
  4. Osoby zdrowe mogą uczęszczać na zajęcia regularne oraz kursy, osoby ze specjalnymi potrzebami zdrowotnymi mogą uczęszczać na praktyki specjalistyczne (relaksacyjne, medytacyjne i terapeutyczne) przy wcześniejszej konsultacji z rezydentem.
1. Nasza praca wykracza poza granice ciała, będąc poszerzeniem świadomości musi dotyczyć całego człowieka – ciała, umysłu i wnętrza. Przez praktykę rozumiemy narzędzia i techniki prowadzące do naturalnego dla człowieka stanu pełni zdrowia i równowagi. Należy więc uściślić na samym początku, że uczeń posiada wrodzoną mądrość, uważność i obecność, a zadaniem nauczyciela jest bycie facylitatorem – czyli osobą, która zapewnia atmosferę i metody sprzyjające dotarciu do swojego wnętrza.
2. Na pełną praktykę składają się pozycje ciała (asana), techniki oddechowe (pranayama), pozycje dłoni (mudra), punkty skupienia wzroku (drishti), zamki w ciele (bandhas). Pozycje te, działając na poziomie ciała i umysłu, wpływają na poprawę jakości życia.
3. Celem powyższych technik jest przygotowanie człowieka do praktyk relaksacyjnych, internalizacji zmysłów (pratyahara), koncentracji i uważności (dharana) i medytacyjnych (dhyana).
4. Praktyka zawiera również elementy nauczania moralności i etyki w świetle praktyki jogi (yama, niyama), których celem jest uproszczenie życia poprzez zrozumienie i przyswojenie tychże zasad:
yama – uniwersalne zasady wewnętrznej spójności: niekrzywdzenie (ahimsa), prawda (satya), niekradnięcie (asteya), powściągliwość (brahmacarya), brak chciwości (aparigraha)
niyama – wewnętrzna dyscyplina i samoobserwacja: czystość (śauca), zadowolenie (santosha), głęboka wewnętrzna praca (tapas), zgłębianie wiedzy (svadhyaya), oddanie (iśvara pranidhana)

W swojej obecnej formie Bhakti Shala istnieje jako przestrzeń od 1. stycznia 2018 roku, projekt ‚domu’ powstał natomiast już w 2010 roku. Przechodząc przez cykl przeistoczeń, goszcząc w różnych miastach na świecie w formie regularnej, warsztatowej czasem jako edukacja nauczycieli jogi zatrzymaliśmy się w Gdańsku.
Dom został wyremontowany i urządzony przez uczniów, co ukazuje siłę sanghi (społeczności) i współodpowiedzialność za tworzenie przestrzeni bezpiecznego rozwoju i poszerzenia świadomości.

Nie zaprzedam Prawdy za żadne pieniądze.

Człowiek nie jest ciałem, lecz ciało jest częścią człowieka,

Praktyka nie jest asaną, asana jest kroplą w morzu praktyki.

Jestem pełnią i obecnością.

Otwieram się na wiatr zmian, płynący z poznania,
nieskończony potencjał mojego istnienia,
Bo jestem Tym, Kim Jestem

– obejmuję siebie i w pełni przyjmuję.

Biorę Ciebie, Życie, z wszystkimi doświadczeniami,
Z mocą i niemocą,
w zdrowiu i w chorobie,
w szczęściu i nieszczęściu,
na dobre i na złe.

Ślubuję sobie wierność, że nie opuszczę siebie aż do śmierci.

Hari Om Tat Sat – taka jest prawda.

Kadra

Paweł Kwaśniewski
Nauczyciel Rezydent

Paweł Kwaśniewski

Trener nauczycieli, pedagog. Specjalista w zakresie Total Yoga Nidra oraz Aerial Yoga. Założyciel Bhakti Shala - Szkoły Jogi i Tantry. Muzyk i terapeuta.

Grzegorz Duda
Gospodarz

Grzegorz Duda

Założyciel i Gospodarz Szkoły Jogi i Tantry Bhakti Shala; aktor scen muzycznych, były solista Teatru Muzycznego

Karolina Nowak
Instruktor Aerial Yoga

Karolina Nowak

Instruktor Aerial Yoga, terapeuta-masażysta, student GUMed na kierunku lekarskim

led. med. Ewa Kwaśniewska
Nauczyciel Gościnny

led. med. Ewa Kwaśniewska

Lekarz medycyny, specjalista pediatrii i rehabilitacji ruchowej. Wykładowca szkoleń w zakresie anatomii, fizjologii i biomechaniki ruchu.

Wiesław Kwaśniewski
Nauczyciel Gościnny

Wiesław Kwaśniewski

Wykładowca kursów specjalistycznych. Terapeuta integracji sensorycznej oraz EEG biofeedback.

Junior z domu Ben
Pies Obronny

Junior z domu Ben

Specjalista ds bezpieczeństwa Szkoły Jogi i Tantry Bhakti Shala

Agnieszka Kocot
Muzykoterapeutka

Agnieszka Kocot

Muzykoterapeutka wg metody dr Barbary Romanowskiej

Katarzyna Zawadzka
Nauczyciel Jogi

Katarzyna Zawadzka

Nauczyciel Jogi RYT 200, Instruktor Aerial Yoga i Yoga Wheel

Ewa Baniecka
Nauczyciel Jogi

Ewa Baniecka

Instruktorka Hatha Yoga oraz Kundalini Yoga Wykładowczyni akademicka, pisarka i aktywistka społeczna.

Zaufali nam

Tatiana Urquizo

Tatiana Urquizo
międzynarodowa nauczycielka tantry i jogi/ Los Angeles


Miałam przyjemność uczestniczyć w Pawła doskonałym kursie nauczycielskim w Rzymie. Podziwiam jego zwinność, umiejętności i pełną współczucia zdolność uczenia. Jego ciało rozumie i wyraża ruch, podczas gdy jego wypowiedzi pomagają innym doświadczyć piękna ciała z głębszą świadomością.

Nadine Woo

Nadine Woo
kierownik Studio/ Yoga Aventino

Poznałam Pawła kilka lat temu na zaawansowanym kursie nauczycielskim w Niemczech. Jest niesamowicie uzdolnionym nauczycielem - nie daj się zwieźć pozorom wieku. Nie tylko posiada on rozległą i dogłębną wiedzę jogową na temat terapii, filozofii czy pracy subtelnej, lecz także jest jednym z najdoskonalszych nauczycieli Aerial Yoga w Europie. Te fakty spowodowały, że prowadził w moim studio dwa Kursy Nauczycielskie pozostawiając wykształconych nauczycieli, którzy pragną coraz więcej jego wiedzy. Nie mogę się doczekać kiedy wróci do Yoga Aventino w Rzymie.

Spring Groove

Spring Groove
Delivering Musical Medicine

Poznałam Pawła w Berlinie na Kirtan Flight School, który współprowadziłam. To co utkwiło mi w pamięci to jego dziki entuzjazm, które są piękne i zaraźliwe!

Ewa Napolska

Ewa Napolska
Nauczycielka Jogi


Pierwszy tak profesjonalny nauczyciel, który pokazał mi prawdziwe piękno jogi w wymiarze duchowym i fizycznym. Jest wielką inspiracją dla uczestników praktyk. Dzięki Pawłowi pokochałam jogę bez reszty – jego joga stała się moją jogą. Z pełną odpowiedzialnością mówię, że to Mój Nauczyciel, dzięki któremu pokonałam własne lęki, rozwinęłam skrzydła i spełniam swoje pasje.

Beata Gnacińska

Beata Gnacińska


Pierwsze przypadkowe spotkanie na macie z Pawłem i wiedziałam, że joga zagości w moim życiu na dłużej. Do domu wróciłam pełna energii, uśmiechu na twarzy i głodna następnych zajęć. W moim przypadku stał się wspaniałym nauczycielem a jednocześnie lekarzem duszy. Urodził się po to aby uczyć i jest w tym najlepszy. Mogłabym wiele jeszcze napisać o jego zaletach i wpływie na moją osobę... ale to tylko słowa. Spotkaj się z nim na macie i poznaj osobiście. Ja mam to szczęście. Z ufnością i miłością polecam.

Monika Nachaj

Monika Nachaj
Monacha Joga


Pierwsze co poczułam po warsztacie to wszechogarniający spokój i poczucie spełnienia. Fantastycznie poprowadzony warsztat pod względem merytorycznym. Jestem pod wrażeniem umiejętności opisania i wyjaśnienia ustawienia w poszczególnych asanach. Rzadko kiedy jestem aż tak zadowolona z warsztatu!

Ewa Barańska

Ewa Barańska
Lubińskie Centrum Jogi


Już po pierwszym warsztacie zdobył serca uczestników zajęć swoją bezpośredniością, uwagą i pełnym miłości oddaniem uczniom. Jako nauczycielu i mentorze mam o nim jak najlepsze zdanie. Jego osobiste, otwarte podejście do jogi, przemyślane w zakresie merytorycznym, anatomicznym i biomechanicznym postępowanie metodyczne wprowadza świeżość w skostniały system polskiej jogi.

Eloisa Fernández Iskandar

Eloisa Fernández Iskandar
autoryzowana nauczycielka Ashtanha Yoga


Wierzę, że nauczyciel ma obowiązek otwierać przed uczniami ścieżkę, która prowadzi ponad praktykę asan - on robi to na każdych zajęciach. Masz możliwość dotknięcia tego, czym joga na prawdę jest. W swoim nauczaniu ujmuje również wiedzę na temat ludzkiego ciała i potrafi ją przekazać. Jego zachwycający głos i piękny śpiew domyka każdą wartościową praktykę.  

Teresa Skowiera

Teresa Skowiera
Nauczyciel Jogi i Medytacji z Mantrą


Odpowiedni nauczyciel na odpowiednim miejscu, pełen ciepła, wewnętrznego zaangażowania. Ma balsamiczny głos, a ja jestem zachwycona sposobem przekazywania wiedzy.

Angelika Gorgoń

Angelika Gorgoń
Powerhouse Pilates Studio


To on sprawił, ze przestałam traktować jogę jako trening fizyczny, a doceniłam i otworzyłam się na jej mentalny aspekt, który koi i równoważy. Na jego zajęciach czuję się zaopiekowana i bezpieczna dlatego, że jako nauczyciel przywiązuje ogromną uwagę do prawidłowego pod względem anatomicznym i biomechanicznym wykonywania asan. Paweł to niezwykle zdolny nauczyciel, który jest mądrym uczniem, ma ogromne serce otwarte dla wszystkich.