Paweł Kwaśniewski

Paweł Kwaśniewski

Nauczyciel Rezydent

Trener nauczycieli, pedagog. Specjalista w zakresie Total Yoga Nidra oraz Aerial Yoga. Założyciel Bhakti Shala – Szkoły Jogi i Tantry. Muzyk i terapeuta.

 

Przedstawienie nauczyciela

Dotknij siebie

Założyciel Bhakti Shala.

Międzynarodowy pedagog, nauczyciel jogi. Muzyk, masażysta.

Praktykę nauczycielską rozpocząłem jeszcze jako nastolatek, nieprzerwanie uczę codziennie a od 2012 r. prowadzę prywatną praktykę terapeutyczną. Zaczynając od wszechobecnej hatha jogi, poprzez jogę akademicką i vinyasę, żarliwą praktykę kundalini jogi dotarłem do praktyk, które okazały się dla mnie autentyczne i transformujące.

Nauczając w zgodzie filozofią aplikuję przy tym wiedzę z zakresu biomechaniki i terapii. Celem praktyki zatem nie jest ograniczenie człowieka do poczucia „bycia ciałem” lecz poszerzenie zjawisk świadomości i doświadczenie wolności. Głębokie zrozumienie złożoności osoby ludzkiej. Dzięki wszechstronnemu wykształceniu dostrzegam, iż każdy może odnaleźć praktykę dla siebie.

Istotną rolę w procesie rozwoju każdego człowieka stanowi całożyciowe uczenie się oraz podnoszenie kompetencji nauczycielskich i kwalifikacji. Od 2007 roku doskonalę warsztat za granicą (Niemcy, Wielka Brytania, Węgry, Holandia, Włochy, Francja). Posiadam państwowy dyplom instruktora Hatha Jogi, wydany przez Krajowy Ośrodek Metodyczno-Szkoleniowy (w nurcie Jogi Akademickiej). Praktykę Vinyasa Yoga zgłębiałem na międzynarodowych kursach niemieckiej VPY Akademie oraz na zaawansowanym kursie nauczycielskim Teachers Enhacement Program w Berlinie. Ukończyłem nieistniejącą już Akademię Aerial Yoga Berlin, gdzie jako pierwszy Polak otrzymałem Aerial Yogalehrer Zertifikat, kilka miesięcy później zyskuję kwalifikacje do prowadzenia specjalistycznych praktyk wzmacniających mięśnie głębokie. Asystuję na kursach nauczycielskich Aerial Yoga Flow w Niemczech, a w 2018 roku cykl edukacji w zakresie jogi w hamakach dopełniam szkoleniem w prestiżowej Aerial Yoga London. W 2019. roku, by domknąć pewien ponad 12. letni cykl edukacji psychofizycznej, odbywam trzystu-godzinny kurs dla doświadczonych nauczycieli we Włoszech w dziedzinie klasycznej Hatha Jogi oraz dynamicznej Ashtanga Vinyasa Yoga. Przygotowanie do prowadzenia praktyk fizycznych dopełnia moje wykształcenie jako trenera fitness, nauczyciela klasycznej metody Pilates (My Pilates Methods) a także 9 lat tańca współczesnego.

Kończąc szkolenia z kinezjologii (2011, Polskie Stowarzyszenie Kinezjologów), rozpoczynam studia nad jogą dla dzieci – certyfikacje z metodyki prowadzenia zajęć dla dzieci (Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Poznaniu) oraz podyplomowego kursu Jogi dla dzieci z elementami Kinezjologii (Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii). Pogłębiając wiedzę terapeutyczną w centrum BMK we Wrocławiu kończę szkolenie: Joga i pilates w rehabilitacji i treningu sportowym. Fascynując się pracą z dziećmi i zgłębianiem ich rozwoju, w 2014 roku kończę studia pedagogiczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, otrzymuję również dyplom w zakresie biomasażu terapeutycznego. W 2019 roku, po ponad 7. latach pracy z kobietami, zostaję jedynym na świecie mężczyzną dopuszczonym do szkolenia z terapii kobiet – Well Woman Yoga Therapy Teacher Training (pod kierunkiem dr Umy Dinsmore-Tuli oraz Sivani Mata Francis).

Zgłębiając filozoficzny i duchowy aspekt praktyki jogi podróżuję ucząc się Kundalini Jogi, jogi nidry oraz różnych medytacji (2009-2015), po czym odbywam cykl seminariów i otrzymuję kwalifikację do nauczania medytacji w grupie. Podróżuję po Europie jako słuchacz seminariów tantrycznych oraz mądrości Kaszmiru. W 2015. roku trafiam na kurs bazowy Jogi Nidry do Stroud (Wielka Brytania), przez kolejne 4. lata zgłębiam tę praktykę kończąc Total Yoga Nidra Teacher and Facilitator Training. Rok później jako międzynarodowy współpracownik brytyjskiej szkoły Yoga Nidra Network organizuję szkolenia w Polsce. Od tamtej pory prowadzę regularne lekcje, warsztaty, seminaria i szkolenia dotyczące tej tematyki.

Po nauce śpiewu solowego w Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu u dr Aleksandry Rykowskiej, decyduję rozwijać się w zakresie muzyki medytacyjnej na kursach w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory niemal każdej praktyce towarzyszy muzyka. Kończąc wszystkie cztery stopnie kursu Akademii Dźwięku dr Barbary Romanowskiej (Tune&Heal), zostaję certyfikowanym muzykoterapeutą metody Cellular Resonance Therapy. Od 2018 roku jako muzyk organizuję koncerty relaksacyjne oraz muzyczne sesje medytacyjne i terapeutyczne, niemal każdego dnia wykorzystując muzykę podczas zajęć grupowych oraz terapii, stosując zarówno muzykoterapię czynną i bierną.

Miałem zaszczyt doświadczania praktyk pod kierunkiem wybitnych nauczycieli m.in. dr Uma Dinsmore-Tuli, Gurmukh Kaur, Dave Stringer, Noah Maze, Liliana Polanco. Równocześnie z rozwijaniem wiedzy anatomicznej istotnym jest dla mnie poszerzanie świadomości i stosowanie zasad filozoficznych jogi w życiu codziennym oraz przekaz pomijanych współcześnie aspektów praktyki prowadzących do istoty praktyki jogi (mantra, yantra, mudra, pratyahara).

Doświadczenie w nauczaniu potwierdzają tysiące godzin przeuczonych na macie, setki godzin przeprowadzonych warsztatów oraz dziesiątki wykształconych i dokształconych nauczycieli. Obok współpracy z krajowymi szkołami jogi i festiwalami, prowadzę kursy nauczycielskie poza granicami kraju (obecnie Włochy, Wielka Brytania, Niemcy).

Joga wpływa na każdą płaszczyznę mojego życia pozostawiając to co prawdziwe i szczere, bez półśrodków. W wolnych chwilach jestem masażystą, terapeutą jogą i muzykiem. Lubię umiarkowaną aktywność fizyczną i dobre jedzenie. Kocham taniec z którym byłem związany zawodowo.

ROKnauczyciel/szkołaforma dokształcenia
2008Bikram Yoga Berlin/DEIntensywna praktyka własna
2009Sarbjot Kaur Khalsa/PL Antar Mouna
2009Bikram Yoga Amsterdam/NLIntensywna praktyka własna
2009Iyengar Yoga Shala/NLIntensywna praktyka własna
2010Bikram Yoga Vienna/HUIntensywna praktyka własna
2010Iyengar Yoga Shala/NLPraktyka własna.
2011Polskie Stowarzyszenie KinezjologówUkończenie cyklu szkoleń z zakresu kinezjologii.
2011 – 2012VPY Akademie DeutschlandSzkolenie instruktorskie.
2012Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w PoznaniuAspekty metodyczne jogi w pracy z dziećmi.
2012Wyższa Szkoła Edukacji i TerapiiUkończenie kursu: Joga dla dzieci z elementami kinezjologii edukacyjnej.
2012dr Glen KezwerKurs filozofii jogi – „Esensja Bhagavad Gity”.
2013 – 2014Krajowy Ośrodek Metodyczno SzkoleniowyUkończenie kursu instruktora rekreacji ruchowej o spec. Hatha Joga.
2014AYB Dusseldorf-Berlin/DEUkończenie kursu nauczycielskiego Aerial Yogalehrer.
2014BMK Wrocław/PLUkończenie szkolenia: „Joga i pilates w rehabilitacji i treningu sportowym”.
2014Meditation TTKwalifikacja do nauczania medytacji w grupie oraz praktyki indywidualnej; akredytacja.
2014Dave Stringer, Spring Groove, Berlin/DEKirtan Flight School
2014Gurmukh Kaur Khalsa, Monachium/DEWarsztaty: Joy of Togetherness; Becoming Human Angels.
2015Polska Szkoła PeLoHaUkończenie kursu biomasażu terapeutycznego.
2015Noah Maze, Berlin/DEUkończenie międzynarodowego kursu nauczycielskiego: Teachers Enhacement Programme.
2015dr Uma Dinsmore-Tuli, Stroud/UKWarsztat: Nidra Shakti. Szkolenie: Yoga Nidra Foundation.
2016Sadie NardiniKurs doskonalący oraz kwalifikacja do prowadzenia zajęć specjalistycznych: CSVY Trained
2017Quaternity Yoga, Sarbjot Kaur Khalsa/ PLKurs: Yoga Nidra
2017Krishna Das, Londyn/UK Heart of Devotion
2018Yoga Nidra NetworkTYN Teacher and Facilitator Training
2018Aerial Yoga LondonTeacher Training

Indywidualne Konsultacje

Prowadzone zajęcia

Aerial Yoga

Aerial Yoga

Aerial Yoga to praktyka interdyscyplinarna łącząca hatha jogę z elementami akrobatyki i tańca.

Tantra Yoga

Tantra Yoga

Praktyka tantra jogi prowadząca do poszerzenia świadomości ciała i umysłu oraz poczucia wolności.