dr Uma Dinsmore-Tuli

dr Uma Dinsmore-Tuli

Nauczyciel Gościnny

Pisarka, wizjonerka, radykalna jogini oraz eko-feministyczna aktywistka. Międzynarodowa trenerka nauczycieli.

Z jogą spotkałam się po raz pierwszy w wieku czterech lat, dzięki mojej mamie i zaczęłam medytować w wieku dziewięciu lat – podczas pielgrzymki z babcią od strony mamy. Joga i medytacja zawsze były częścią mojej codzienności. Naturalnie pojawiła się ciekawość i dociekliwość joginki, zaangażowałam się namiętnie i krytycznie w różne szkoły jogi i terapii jogą, takie jak Strukturalna Terapia Jogą, Satyananda Joga czy Joga Iyengara. Od 1997 roku, rdzeniem mojej osobistej i terapeutycznej praktyki stała się joga nidra. Praktykuję nidrę przynajmniej dwa razy dziennie, odnajdując w niej najbardziej transformującą i odżywiającą z wszystkich technik jogi.

Po raz pierwszy spotkałam praktykę w Satyananda Yoga Centre w 1996 roku i eksplorowałam wszelakie jej aspekty z fascynacją. Studiowałam różne podejścia do praktyki zarówno w Indiach jak i w Wielkiej Brytanii, z krajowymi autorytetami, tj. Swami Muktidharma (Satyananda Acharya, NZ), Mukunda Stiles czy Richard Miller. Udoskonaliłam cały zakres konkretnych, kobiecych, terapeutycznych zastosowań jogi nidry, również w celach promocji płodności, pozytywnych narodzin, wsparcia poporodowego oraz świadomego zdrowia menstruacyjnego. Dzieliłam się jogą z setkami ludzi, w każdym możliwym otoczeniu – od żłobka, przez szpitale czy lotniska, do wielkich przestrzeni wypełnionych zgromadzonymi joginami na festiwalach czy zlotach. Dzieliłam się techniką z nauczycielami wszystkich tradycji na szkoleniach z Terapii Jogą oraz retreats od 1999 roku. Po ukończeniu dyplomu terapeutycznego Yoga Biomedical Trust w 1999 roku, nadal uważam kompletne podejście terapii jogą za najbardziej praktyczną ścieżkę prowadzącą do uzdrawiającej mocy jogi. Kontynuowałam trening w Strukturalnej Terapii Jogą oraz Ajurwedyjskiej Terapii Jogą pod okiem Mukundy Stiles a obecnie pracuję jako terapeutyka specjalizująca się w zdrowiu kobiet. Doskonalę Womb Yoga ( jogę macicy) poprzez serię międzynarodowych warsztatów i spotkań. Mój doktorat z Komunikacji pochodzi z Goldsmith’s College, Uniwersytet Londyński.

Od 2001 roku jestem opiekunem naukowym treningu nauczycielskiego Terapii Jogą. Byłam autoryzowanym nauczycielem British Wheel of Yoga oraz szkoliłam pracowników BWY pomiędzy 2001 a 2015 rokiem, kiedy to zrezygnowałam wyrażając swój protest przeciw milczeniu w sprawie przemocy i nadużyciom w świecie jogi.

Jako matka, zarówno osobiście jak i zawodowo, zaangażowana jestem w jogę w ciąży, jogę dla narodzin oraz jogę postnatalną, a także jogę rodzinną, oraz szkolę nauczycieli w tych dziedzinach od roku 2002, kiedy to byłam trenerką dla Birthlight Trust.   Od tamtej pory miałam przyjemność stworzyć własne programy by promować perfekcję w nauczaniu tych grup: Well Woman Yoga, Pregnancy Yoga, a także Integralne Kursy Matki i Dziecka. Z intencją poszerzania dostępu do jogi w ciąży oraz poporodowej założyliśmy z mężem w 1998 SITARAM YOGA i nadal udzielamy lekcji w Londynie – również w Królewskim Szpitalu oraz Szpitalu Św. Tomasza.

Prowadzę kursy na całym świecie, dzieląc się podejściem do terapii jogą, moimi płytami CD, DVD oraz książkami: Mother’s Breath, Teach Yourself Yoga for Pregnancy and Birth, Feel Confident: Yoga for Living, oraz Yoni Shakti – książka na temat ewolucji kobiecej duchowości poprzez jogę i tantrę. Jestem również współautorką innej książki:  The Celtic School of Yoga: An Introduction. Po pełna listę pozycji zapraszam na:  www.yogamatters.com.

Zanim joga i macierzyństwo przejęły całe moje życie, spędziłam siedem lat jako dziennikarka, a dziesięć lat jako wykładowca akademicki, tutor oraz twórczyni kursów dla edukacji wyższej. Przenoszę moje doświadczenia jako pisarki, edukatora i matki by tworzyć pozytywne doświadczenia uczenia się oraz wysokie standardy nauczania, trenowania, ocenienia i wspierania na wszystkich moich kursach.

Jestem matką trójki dzieci: Tejomaya, Abisheka i Rajakumari Prayaag, którzy wszyscy urodzili się w domowym studio Sitaram.

www.umadinsmoretuli.com